Stevija: ne tik saldi, bet ir naudinga sveikatai?

Įvertink šį straipsnį:
Įvertinimas: 5 / 5. Balsų: 8.
Loading...

Pagrindiniai stevijos junginiai steviozidas ir rebaudiozidas A yra iki 150 kartų saldesni už cukrų. Tenykščiai Pietų Amerikos gyventojai stevijos augalą naudojo dar prieš 1500 metų (17). Šis saldiklis plačiai naudojamas įvairiems gėrimams saldinti – štai net Coca-Cola Life ir Pepsi True saldinti būtent stevijos saldikliu.

Rafinuotas cukrus, taip pat dažnai įvardinamas kaip perdirbtas, paprastas ar baltas cukrus, yra ypač žalingas.

Dėl šios priežasties žmonės dažnai ieško sveikų alternatyvų.

Rinkoje apstu įvairiausių nekaloringų saldiklių, tačiau dauguma jų – dirbtiniai.

Visgi, yra keletas natūralių saldiklių, kurie yra tokie pat skanūs kaip ir dirbtiniai.

Vienas iš tokių yra stevija – saldiklis, kuris pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo.

Stevija yra 100% natūrali ir be kalorijų. Negana to, šis saldiklis netgi turi naudingų savybių sveikatai – tai patvirtinta įvairiais moksliniais tyrimais.

Stevija – kas tai?

stevija kas tai

Stevija – tai žalias lapuotas augalas, kilęs iš Pietų Amerikos.

Stevija buvo auginama ir naudojama kaip saldiklis ne tik dėl stipraus saldaus skonio, tačiau ir vardan medicininių tikslų.

Visgi, šiandien dažnai naudojami rafinuoti stevijos saldikliai beveik neturi nieko bendro su natūraliu stevijos augalu.

Tikrai įmanoma įsigyti natūralių sveikų arba susmulkintų stevijos lapų, tačiau dažniausiai pasiūloje rasi skysčio, miltelių ar tablečių pavidalo ekstraktą arba rafinuotą versiją, kuomet iš stevijos augalo išskiriami saldūs junginiai.

Iš stevijos lapų įprastai išskiriami 2 pagrindiniai junginiai:

 • Steviozidas
 • Rebaudiozidas A

Šie junginiai yra šimtus kartų saldesnį už cukrų.

Būtent steviozidas yra dažniausiai naudojamas įvairiuose su stevija atliktuose moksliniuose tyrimuose. Vartojant įprastus stevijos saldiklius pakankamai sunku gauti efektyvų steviozido kiekį, kadangi steviozidas įprastai sudaro tik apie 10% viso saldiklio svorio.

Be to, žmonės kartais maišo steviją su kitu saldikliu, vadinamu Truvia – tai ne tas pats. Truvia yra junginių, iš kurių vienas išgaunamas iš stevijos lapų, mišinys.

Reziumė: stevija – tai natūralus saldiklis be kalorijų. Iš šio augalo išgaunami 2 saldūs junginiai – steviozidas ir rebaudiozidas A.

Stevija gali sumažinti kraujo spaudimą

stevija gali sumazinti kraujo spaudima

Pakilęs kraujo spaudimas yra pagrindinis įvairių ligų, pavyzdžiui insulto, inkstų nepakankamumo ar širdies ligų, rizikos faktorius.

Sužinok daugiau:  Augimo hormonas: 11 praktiškų patarimų jam padidinti

Remiantis moksliniais tyrimais, vartojant iš stevijos lapų išgaunamo saldaus junginio steviozido maisto papildą galima sumažinti kraujo spaudimą.

Vienas iš šį faktą patvirtinančių tyrimų buvo atliktas net su 174 kinų pacientais, o pats tyrimas buvo labai patikimas (1).

Šio mokslinio tyrimo metu tiriamieji 3 kartus per dieną naudojo 500 mg steviozido arba placebą – netikrą, poveikio neturinčią tabletę.

Net po 2 metų trukusio tyrimo, steviozidą vartojusios grupės tiriamieji vidutiniškai sugebėjo sumažinti:

 • Sistolinį kraujo spaudimą: nuo 150 iki 140 mm HG.
 • Diastolinį kraujo spaudimą: nuo 95 iki 89 mm HG.

Steviozidą vartojusioji grupė susidūrė su žemesne širdies padidėjimo, kurį gali sukelti padidėjęs kraujo spaudimas, rizika. Negana to, mokslininkai išsiaiškino, jog šios grupės tiriamieji ženkliai pagerino gyvenimo kokybę.

Yra ir kitų su žmonėmis bei gyvūnais atliktų mokslinių tyrimų, patvirtinančių steviozido galimą kraujospūdžio mažinimo efektą (234).

Nors veikimo mechanizmas nėra visiškai aiškus, kai kurie mokslininkai mano, jog steviozidas veikia panašiai kaip kraujospūdį mažinantys vaistai, t.y. ląstelių membranose blokuoja kalcio jonų kanalus (5).

Visgi, nerekomenduoju pasikliauti stevijos saldikliu kaip priemone kraujospūdžiui mažinti – minėtuose moksliniuose tyrimuose buvo naudojamos didelės steviozido dozės, kurias įprastam vartotojui turėtų būtų sunku pasiekti. Taigi, stevijos naudojimas šen bei ten vargu ar turės kraujo spaudimo mažinimo efektą.

Reziumė: remiantis moksliniais tyrimais, iš stevijos išgaunamas saldus junginys steviozidas gali sumažinti kraujo spaudimą, jeigu pastarasis yra nenatūraliai aukštas. Visgi, moksliniuose tyrimuose buvo naudojamos labai didelės steviozido dozės.

Stevija gali padėti sumažinti cukraus lygį kraujyje bei kovoti su diabetu

stevija cukrus ir diabetas

II tipo diabetas – viena iš didžiausių šiuolaikinių sveikatos problemų.

II tipo diabetas siejamas su padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje, kartu su atsparumu insulinui bei sutrikusia jo gamyba.

Sužinok daugiau:  Badavimas vardan grožio? 4 neigiamos pasekmės

Remiantis mokslu, diabetu sergantiems pacientams stevija gali būti ypatingai naudinga.

Vieno mokslinio tyrimo metu II tipo diabetu sergantys pacientai su maistu naudojo 1 gramą steviozido arba 1 gramą kukurūzų krakmolo.

Steviozidą naudojusios grupės tiriamieji apie 18% sumažino cukraus lygį kraujyje (6).

Kito mokslinio tyrimo metu buvo lyginama sukralozė (įprastas cukrus), aspartamas ir stevija. Prieita išvada, jog būtent stevijos vartojimas padėjo sumažinti kraujo cukraus ir insulino lygį po valgio (7).

Remiantis kitais laboratoriniais ir su gyvūnais atliktais moksliniais tyrimais, steviozidas gali padidinti ląstelių jautrumą insulinui bei apskritai pačio insulino gamybą (89).

Insulinas – tai hormonas, kuris perneša kraujyje esantį cukrų į ląsteles – būtent šis procesas padeda efektyviai sumažinti kraujyje esančio cukraus kiekį.

Reziumė: panašu, jog steviozidas pagerina hormono insulino funkciją bei padeda sumažinti cukraus lygį kraujyje. Tai ypač naudinga II tipo diabetu sergantiems žmonėms.

Kitos stevijos teigiamos savybės sveikatai

Štai vieno su gyvūnais atlikto mokslinio tyrimo metu, steviozidas sumažino oksiduotą MTL „blogąjį“ cholesterolį – tai leidžia suprasti, jog steviozidas gali padėti išvengti širdies ligų (10).

Negana to, stevija gali turėti antiuždegiminį, antivėžinį, diuretinį ir imunomoduliatorinį efektą (11).

Visgi, nepriimk viso tai už gryną pinigą – tai, kas veikia gyvūnams, ne visada veikia žmonėms.

Reziumė: remiantis su gyvūnais atliktais moksliniais tyrimais, aktyvūs stevijos junginiai suteikia ir kitų teigiamų savybių sveikatai, įskaitant sumažėjusį oksiduotą MTL „blogąjį“ cholesterolį.

Ar stevija saugi?

ar stevija saugi

Remiantis dvejomis 2010 metais paskelbtomis mokslinių tyrimų apžvalgomis, stevija neturi jokio neigiamo efekto sveikatai (1213).

Visgi, būta teiginių, jog stevijos struktūra yra panaši į hormonų, mažinančių vaisingumą.

Sužinok daugiau:  Pilvo pūtimas: 10 sveikų produktų jam sumažinti

Visgi, šie teiginiai paremti su gyvūnais atliktais moksliniais tyrimais, kurių metu gyvūnams buvo duodamos nepaprastai didelės dozės, todėl nepanašu, jog stevija gali turėti tokį pat neigiama efektą ir žmonėms (141516).

Reziumė: remiantis su žmonėmis atliktais moksliniais tyrimais, stevija yra saugi bei neturinti jokio neigiamo poveikio sveikatai.

Skirtingos stevijos saldiklių rūšys

skirtingos stevijos saldikliu rusys

Egzistuoja įvairios stevijos rūšys, problema tame, jog kai kurios rūšys yra tiesiog prasto skonio.

Taigi, ypač svarbu išsirinkti tinkamą stevijos rūšį.

Steviją gali įsigyti miltelių, tablečių ar skysčio pavidale. Kai kurie žmonės dažniau renkasi miltelius ir teigia, jog skystis dažniau yra nemalonaus skonio.

Skysta stevijos rūšis dažnai turi pridėtinio alkoholio, kuris gali prisidėti prie prasto skonio.

Rekomenduoju ieškoti natūralios stevijos be jokių nereikalingų priedų. Beje, prieš įsigyjant konkretų stevijos produktą atkreipk dėmesį į atsiliepimus – juose vartotojai dažnai diskutuoja apie skonį.

Kaip naudoti steviją?

kaip naudoti stevija

Stevija gali būti naudojama įvairiais būdais:

Įdėk stevijos į kokteilius, jogurtą, arbatą, kavą ar kitus gėrimus.

Be to, stevija puikiai tinka kaip cukraus pakaitalas įvairiuose kepiniuose.

Naudodami steviją kepimui, žmonės dažnai kartu naudoja ir kitą natūralų saldiklį be kalorijų – eritritolį, kuris yra stambesnis ir įprastai labiau tinkamas kepimui.

Nepamiršk, jog stevija yra labai saldi – nepadaugink.

1 arbatinis šaukštelis stevijos ekstrakto gali suteikti panašiai saldumo kaip 200 gramai cukraus.

Visgi, ši formulė nėra teisinga kiekvieniu atveju –  skirtingas stevijos produktas skirtingai saldus.

Pabaigai apie steviją

pabaigai apie stevija

Taigi, stevija yra bene vienintelis saldiklis, kuris ne tik kad nekenksmingas, bet gali būti ir naudingas sveikatai.

Stevija neturi kalorijų, yra 100% natūrali ir puikaus skonio – tiesiog reikia atrasti konkrečiai sau patinkantį produktą.

Stevijos saldiklį tikrai drąsiai galima vadinti saldiklių „karaliumi“!

Ar kada nors bandei stevijos saldiklį? Galbūt reguliariai naudoji steviją? O gal tiesiog turi klausimų? Brūkštelk komentarą!

Komentarai
 1. Loreta sako:

  Naudojau stevijos miltelius. Dėl saldumo į kavą įdėdavau mažiau- apie pusę šaukštelio. Skonis keistesnis, reikia priprasti. Pusė kg apie 3,5 €.

  1. Arnas sako:

   Ačiū už pasidalintus įspūdžius, Loreta 🙂

 2. Lukas sako:

  Sveiki, naudoju stevia, esu tik 16 metų, tačiau jūsų straipsniai kaip visada puikūs ir informatyvūs, ačiū!

  1. Arnas sako:

   Džiugu, jog straipsniai patinka, Lukai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *